Spółka musi czekać z odliczeniem od nowatorskiego projektu
Odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej prototypu nie mogą być uznane za koszty kwalifikowane na potrzeby tzw. ulgi badawczo-rozwojowej.
W styczniu 2019 r., spółka wystąpiła o interpretację przepisów o CIT w zakresie ulgi badawczo-rozwojowej tzw. B+R. Wyjaśniła, że jest producentem włóknin, które znajdują zastosowanie w sektorze higieny osobistej, przemysłowej, gospodarstw domowych, a także w branży medycznej, budowlanej i obuwniczej. Jako jedna z nielicznych na świecie wytwarza kolorowe, niebarwione włókniny igłowane wodą. Nie korzysta ze zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT.
Z wniosku wynikało, że obecnie realizuje projekt polegający na opracowaniu demonstracyjnej linii technologicznej do wysokowydajnej produkcji włóknin wyposażonej w centralny układ sterowania. Jak tłumaczyła podatniczka oryginalność planowanej autorskiej technologii wytwarzania włóknin wynika z faktu, że żaden producent na świecie aktualnie nie jest w stanie osiągnąć parametrów technicznych wskazanych w projekcie, tj. określonej szybkości produkcji w trybie 24 godzinnym przez 360 dni w roku. Projekt umożliwi również skrócenie czasu rozruchu realizowanych procesów i doprowadzenia ich do pełnej (maksymalnej) wydajności.
Po szczegółowym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta